Kształt wody

O filmie Kształt wody zrobiło się głośno, gdy zaczął otrzymywać kolejne prestiżowe nagrody. Na półkach księgarń pojawiła się również książka o tym samym tytule. Czego można się spodziewać po historii, która zelektryzowała zarówno widzów, jak i krytyków?

Miłość, przyjaźń i zimna wojna

Ta historia ma w sobie wszystko, żeby przyciągnąć ludzi. Jest tu studium ludzkiej samotności, ale także przyjaźni, która czasami pojawia się zupełnie niespodziewanie. Jest wątek homoseksualny, osadzony w czasach, kiedy homoseksualistów leczyło się psychiatrycznie. Okres zimnej wojny to obecnie chętnie poruszany temat w literaturze i filmografii. Pojawia się również w książce Kształt wody. I choć czytelnicy śledzą tu potyczki dwóch dwudziestowiecznych mocarstw i wysłanych szpiegów, to jednak ta konkretna historia ma bardziej fantastyczny wymiar. Oto bowiem pojawia się w niej tajemniczy potwór. Powinien wzbudzać strach, a jednak główna bohaterka przekonuje się do niego. I przywiązuje na tyle, by zaryzykować życiem w celu jego uwolnienia. Kształt wody czyta się, ale także ogląda bardzo przyjemnie. Jest to bowiem historia, obok której nie sposób przejść obojętnie. Skłania do myślenia, przybliża także nie tak odległe, ale trochę już zapomniane czasy zimnej wojny. Towarzyszące jej obawy i niepewność łatwo przenieść na to, co dzieje się obecnie na świecie.

Warto poznać Kształt wody

Na pytanie, czy warto poznać tę historię, odpowiedź może być tylko jedna: Tak. Przede wszystkim jej autorzy Guillermo del Toro i Daniel Kraus stworzyli ciekawą historią z wyrazistymi, choć jednocześnie zwyczajnymi postaciami. Wszystko jest tu realne, nie ma przerysowań czy niespójności. A realizmu nie odbiera nawet postać tajemniczego potwora. W końcu w tamtych czasach wszystko było możliwe. A prawdziwe było to, czego bali się ludzie. Kształt wody to niewątpliwie jedna z najlepszych historii roku, jeżeli nie dekady. Potwierdzają to nie tylko krytycy, ale przede wszystkimi sami odbiorcy. Trudno się oderwać od kolejnych stron książki, a w kinie nie słychać nawet podjadania przekąsek. Sporo tu także kontrastów, samotność i prawdziwa przyjaźń, patriotyzm i szpiegostwo, prawda i kłamstwo. Jest również wielka tajemnica, którą twórcy odsłaniają odbiorcom powoli z wielkim wyczuciem. Mimo tego, że początkowo historia ta miała być inna, wyszło świetnie. Kształt wody to także dowód, że czasami dziecięce przeżycia, emocje i fascynacje można przekuć w dorosłym życiu w naprawdę wielkie dzieło. Bardzo dobra, wciągająca i co ciekawe realna mimo wątku fantastycznego historia. Można się wzruszyć, nie sposób przejść obok niej tak zupełnie obojętnie.